Start 27 maja 2018 r. (niedziela)  
"Wspomnienia sierpczan w fotografii" - zaproszenie do oglądania wystawy w Czytelni MBP
Redaktor: Edytor   
img_7672.jpg

Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sierpcu zaprasza do oglądania nowej ekspozycji „Wspomnienia sierpczan w fotografii”. Jest ona pokłosiem wydanego pod koniec 2016 roku 2. tomu książki „Wspomnienia sierpczan” i znalazły się na niej fotografie stanowiące ilustrację do zawartych w książce reminiscencji.

Wystawa ukazuje fotograficzny przekrój wydarzeń na przestrzeni całego XX wieku. Losy jednostek i rodzin związanych z Sierpcem i okolicami przedstawione zostały na tle przełomowych dla historii Polski i świata wydarzeń, jak wojna polsko-rosyjska 1920, obydwie wojny światowe, a nawet igrzyska olimpijskie.

 

Ekspozycja, jak i cała książka, pozwalają wtopić się w klimat przedwojennego miasteczka, pełnego kolorytu związanego z jego wielonarodowym charakterem.

Na zdjęciach przedstawione są sierpeckie rodziny Bienieckich, Chojnackich, Małowiejskich, Tężyckich, Kunkowskich, Kasztelanów, Lendzionowskich, Szadkowskich, Szafrańskich, Świderskich, Tułaczów, Wiśniewskich, żydowskie rodziny Kramarzów, Juzelewskich, Kałmanowiczów i wiele innych.  

Za sprawą wystawy poznajemy urodzonego w Sierpcu brązowego medalistę Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie – Michała Cieślaka, dowiadujemy się przedwojennych historii związanych z miejscowościami Borkowo Wielkie, Mieszczk czy Susk, poznajemy przedwojenne dzieje budowy Domu Kultury, odradzanie się po wojnie sierpeckiego przemysłu, a także ponad 100-letnią historię najsłynniejszej sierpeckiej cukierni Piotra Tułacza. Wreszcie dzięki prezentowanej ekspozycji odbyć można piękny, wspomnieniowy spacer sierpeckimi ulicami sprzed dziesięcioleci. Poznajemy ich mieszkańców, sposoby spędzania wolnego czasu, charakterystyczne obiekty.

Dla grup zorganizowanych pracownice Czytelni przygotowały ciekawy komentarz historyczny, który wprowadza w klimat dawnego Sierpca i podsierpeckich miejscowości.

Grupy szkolne prosimy o wcześniejszy kontakt i umówienie terminu spotkania w Czytelni – nr telefonu: 275 28 53 wew. 23.

Tekst: Magdalena Staniszewska
Fot. MBP Sierpc

img_7672.jpg
 
img_7673.jpg
 
img_7674.jpg
 
img_7677.jpg
 
img_7679.jpg
 
 
Menu witryny
Start
O Bibliotece
ABC Czytelnika
Wydarzenia
Publikacje
Regionalia (Sierpciana)
Nowości książkowe
Audiobooki - nowości
Zaproponuj książkę
Wykazy bibliograficzne
Książka mówiona
Czasopisma
Przydatne linki
"Z książką za pan brat"
Biblioteka w TV
Biblioteczny Klub Malucha
klub_maluchaa.jpg
Książka do domu
Facebook
 
 
 

Stary Katalog elektroniczny

 

Aktualności
Odbyło się...
Sondy
Czy nasza strona internetowa spełnia Twoje oczekiwania?
 

Czasopismo "Chidusz" dostępne jest dla naszych czytelników dzięki firmie PITax.pl Łatwe podatki


 

logotypy.jpg

admin