Start 27 maja 2018 r. (niedziela)  
16.02.2017 r. - spotkanie z Danielem Rycharskim
Autor: Ewa Tabisz   
 
 
6.jpg
 
     W czwartek, 16 lutego 2017 roku, w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sierpcu, odbyło się spotkanie z Danielem Rycharskim. Artystę i przybyłych gości powitała pani dyrektor Biblioteki Monika Stańczak. Daniel to Sierpczanin z urodzenia, mieszkaniec Kurówka i Krakowianin  z wyboru (jest wykładowcą w Katedrze Multimediów na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie), ale przede wszystkim -  artysta niezwykły i nietuzinkowy. Mówi się o nim jako o twórcy wiejskiego street-artu, gdyż swoje działania artystyczne umiejscowił w przestrzeni wsi. Wybór ten spowodowany jest nie tylko sentymentem do domu rodzinnego, ale przede wszystkim z chęcią propagowania kultury wśród osób, które mają do niej utrudniony dostęp.

      Nasz gość, w bardzo ciekawej i niezwykle barwnej prezentacji multimedialnej, przedstawił zebranej publiczności swoje projekty, mówił o swoich inspiracjach, artystycznych poszukiwaniach i planach na przyszłość. Jego działania zostały dostrzeżone i docenione w kraju i za granicą. Daniel Rycharski jest  m. in. laureatem tytułu „Kulturysty Roku” nadanym mu przez radiową Trójkę a w zeszłym roku otrzymał prestiżowy „Paszport Polityki” w kategorii Sztuki wizualne. Jest to wyróżnienie przyznawane młodym ludziom, artystom, którzy swoją działalnością kształtują polską kulturę. Jego prace (instalacje, filmy i tzw. performance) można zobaczyć w najbardziej liczących się galeriach Polski, jak również w wielu miejscach nie kojarzących się ze sztuką tzw. wysoką: na wsiach i w małych miasteczkach.
      Ciekawym wątkiem spotkania okazała się chęć podjęcia kolejnego dużego projektu artystycznego związanego właśnie z Sierpcem i przy współpracy z sierpeckimi artystami (licznie przybyłymi na czwartkowy spotkanie).  Charyzmatyczny gość nie zdradził do końca wszystkich szczegółów, lecz umówił się z artystami na spotkania.
      Wśród licznie przybyłej publiczności nie zabrakło Pana Burmistrza Jarosława Perzyńskiego oraz Pani Ewy Leszczyńskiej – Zastępcy Burmistrza. Na zakończenie Burmistrz podziękował gościowi za przybycie, wręczając publikacje o architekturze. Pani dyrektor Monika Stańczak przyłączyła się do podziękowań, wyrażając jednocześnie nadzieję na współpracę i kolejne tak interesujące spotkania. Daniel Rycharski również od Biblioteki otrzymał książkowy upominek - dwa tomy "Wspomnień sierpczan".  
Niespodzianką okazała się obecność ekipy z telewizji TVN, która tego dnia realizowała w Sierpcu reportaż o artyście i jego działaniach, a po spotkaniu pani redaktor rozmawiała z niektórymi przybyłymi gośćmi.
      Po części oficjalnej można było porozmawiać z Danielem Rycharskim w mniej formalnej atmosferze, z czego uczestnicy spotkania z przyjemnością korzystali.
     Warto podkreślić, że to nie pierwsza wizyta Daniela w sierpeckiej bibliotece. W swoim wystąpieniu wielokrotnie podkreślał sympatię do tego miejsca. Pierwsze swoje prace prezentował w naszym Oddziale Dla Dzieci i to właśnie działanie pracownic Oddziału przyczyniło się do czwartkowego spotkania.

                                                                 

                                                                                                                            Ewa Tabisz

 

 

1.jpg

 

2.jpg

 

5.jpg

 

4.jpg

 

3.jpg

 

6.jpg

 

8.jpg

 

9.jpg

 

10.jpg

 

11.jpg

 

12.jpg

 

13.jpg

 

14.jpg

 

15.jpg

 

16.jpg

 

17.jpg

 

daniel_z_rodzina.jpg

 

19.jpg

 

18.jpg

 

 

 
 
Menu witryny
Start
O Bibliotece
ABC Czytelnika
Wydarzenia
Publikacje
Regionalia (Sierpciana)
Nowości książkowe
Audiobooki - nowości
Zaproponuj książkę
Wykazy bibliograficzne
Książka mówiona
Czasopisma
Przydatne linki
"Z książką za pan brat"
Biblioteka w TV
Biblioteczny Klub Malucha
klub_maluchaa.jpg
Książka do domu
Facebook
 
 
 

Stary Katalog elektroniczny

 

Aktualności
Odbyło się...
Sondy
Czy nasza strona internetowa spełnia Twoje oczekiwania?
 

Czasopismo "Chidusz" dostępne jest dla naszych czytelników dzięki firmie PITax.pl Łatwe podatki


 

logotypy.jpg

admin