Start arrow Wydarzenia arrow Było arrow 16.02.2017 r. - spotkanie z Danielem Rycharskim 27 maja 2018 r. (niedziela)  
16.02.2017 r. - spotkanie z Danielem Rycharskim
Autor: Ewa Tabisz   
 
 
6.jpg
 
     W czwartek, 16 lutego 2017 roku, w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sierpcu, odbyło się spotkanie z Danielem Rycharskim. Artystę i przybyłych gości powitała pani dyrektor Biblioteki Monika Stańczak. Daniel to Sierpczanin z urodzenia, mieszkaniec Kurówka i Krakowianin  z wyboru (jest wykładowcą w Katedrze Multimediów na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie), ale przede wszystkim -  artysta niezwykły i nietuzinkowy. Mówi się o nim jako o twórcy wiejskiego street-artu, gdyż swoje działania artystyczne umiejscowił w przestrzeni wsi. Wybór ten spowodowany jest nie tylko sentymentem do domu rodzinnego, ale przede wszystkim z chęcią propagowania kultury wśród osób, które mają do niej utrudniony dostęp.

      Nasz gość, w bardzo ciekawej i niezwykle barwnej prezentacji multimedialnej, przedstawił zebranej publiczności swoje projekty, mówił o swoich inspiracjach, artystycznych poszukiwaniach i planach na przyszłość. Jego działania zostały dostrzeżone i docenione w kraju i za granicą. Daniel Rycharski jest  m. in. laureatem tytułu „Kulturysty Roku” nadanym mu przez radiową Trójkę a w zeszłym roku otrzymał prestiżowy „Paszport Polityki” w kategorii Sztuki wizualne. Jest to wyróżnienie przyznawane młodym ludziom, artystom, którzy swoją działalnością kształtują polską kulturę. Jego prace (instalacje, filmy i tzw. performance) można zobaczyć w najbardziej liczących się galeriach Polski, jak również w wielu miejscach nie kojarzących się ze sztuką tzw. wysoką: na wsiach i w małych miasteczkach.
      Ciekawym wątkiem spotkania okazała się chęć podjęcia kolejnego dużego projektu artystycznego związanego właśnie z Sierpcem i przy współpracy z sierpeckimi artystami (licznie przybyłymi na czwartkowy spotkanie).  Charyzmatyczny gość nie zdradził do końca wszystkich szczegółów, lecz umówił się z artystami na spotkania.
      Wśród licznie przybyłej publiczności nie zabrakło Pana Burmistrza Jarosława Perzyńskiego oraz Pani Ewy Leszczyńskiej – Zastępcy Burmistrza. Na zakończenie Burmistrz podziękował gościowi za przybycie, wręczając publikacje o architekturze. Pani dyrektor Monika Stańczak przyłączyła się do podziękowań, wyrażając jednocześnie nadzieję na współpracę i kolejne tak interesujące spotkania. Daniel Rycharski również od Biblioteki otrzymał książkowy upominek - dwa tomy "Wspomnień sierpczan".  
Niespodzianką okazała się obecność ekipy z telewizji TVN, która tego dnia realizowała w Sierpcu reportaż o artyście i jego działaniach, a po spotkaniu pani redaktor rozmawiała z niektórymi przybyłymi gośćmi.
      Po części oficjalnej można było porozmawiać z Danielem Rycharskim w mniej formalnej atmosferze, z czego uczestnicy spotkania z przyjemnością korzystali.
     Warto podkreślić, że to nie pierwsza wizyta Daniela w sierpeckiej bibliotece. W swoim wystąpieniu wielokrotnie podkreślał sympatię do tego miejsca. Pierwsze swoje prace prezentował w naszym Oddziale Dla Dzieci i to właśnie działanie pracownic Oddziału przyczyniło się do czwartkowego spotkania.

                                                                 

                                                                                                                            Ewa Tabisz

 

 

1.jpg

 

2.jpg

 

5.jpg

 

4.jpg

 

3.jpg

 

6.jpg

 

8.jpg

 

9.jpg

 

10.jpg

 

11.jpg

 

12.jpg

 

13.jpg

 

14.jpg

 

15.jpg

 

16.jpg

 

17.jpg

 

daniel_z_rodzina.jpg

 

19.jpg

 

18.jpg

 

 

 
 
Menu witryny
Start
O Bibliotece
ABC Czytelnika
Wydarzenia
Publikacje
Regionalia (Sierpciana)
Nowości książkowe
Audiobooki - nowości
Zaproponuj książkę
Wykazy bibliograficzne
Książka mówiona
Czasopisma
Przydatne linki
"Z książką za pan brat"
Biblioteka w TV
Biblioteczny Klub Malucha
klub_maluchaa.jpg
Książka do domu
Facebook
 
 
 

Stary Katalog elektroniczny