Start arrow Nowości książkowe arrow Literatura dla dzieci i młodzieży arrow MARZEC 2017 17 lipca 2018 r. (wtorek)  
MARZEC 2017
Autor: Marta Guba, Ewa Tabissz   

 

 

 

 

dawniej_i_dzis.jpg

 

Poziom I

 

 

Christa Holtei
Dawniej i dziś. Jak żyły dzieci przed stu laty, a jak żyją dzisiaj.
Poznań 2014


W serii Mądra Mysz, niemieckie autorki przybliżają najmłodszym czytelnikom jak było dawniej. To krótka i interesująca podróż w przeszłość. Na dwunastu rozkładanych stronach maluch może poznać życie dzieci przed stu laty – jak było w szkole, w domu, u lekarza, w sklepie np. z zabawkami. Książka polecana przez Fundację – Cała Polska czyta dzieciom.

 

 

 

 

 

mat_i_swiat.jpgAgnieszka Suchowierska
Mat i świat
Warszawa 2015


Książka ta została uhonorowana Nagrodą Literacką - Książka Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY.
Miś Mat urodził się w Chinach, w fabryce zabawek, gdzie pracują dzieci. Jest zabawką „z wyższej półki” i zostaje wysłany do Europy. Podczas swojej podróży poznaje różne dzieci i te biedniejsze i te bogate. Nie jest to dla niego ważne, miś kocha je wszystkie, po to przecież są misie. Towarzyszenie Matowi w jego podróży to poznawanie różnych problemów społecznych dotyczących nierówności. Poruszony temat z pewnością uczy tolerancji i pokazuje, że nie wszędzie jest jednakowo i nie wszyscy są podobni do siebie. Ponadto w książce opisane są znaczenia trudniejszych wyrazów, co z pewnością służy poszerzaniu słownictwa u dzieci.
Jeżeli mały czytelnik, do którego adresowana jest ta książka, będzie na tyle dojrzały, ze zrozumie przekaz ukryty w treści, to zdecydowanie zachęcam do lektury.
 

 
piec_sprytnych_kun.jpg
 

Poziom IIJustyna Bednarek
Pięć sprytnych kun
Warszawa 2016


Fantastyka, kryminał i książka kucharska w jednym. Książka rozpoczyna się artykułem w gazecie stawiający kuny w niezbyt dobrym świetle. Opisane są jako psocące zwierzątka wyrządzające wiele szkód. Ludzie są do nich nastawieni negatywnie i szukają sposobu na pozbycie się intruzów.
Autorka przedstawia świat tych zwierząt z ich punktu widzenia. Okazuje się nagle że to przemiłe stworzenia szukające ciepła i pożywienia. Poznajemy pięć sprytnych kun: Prosta Eustachego, Tomasza Montanę, Euzebiusza (Ebi), Panią Patrycję i Purchawkę. Po jednej z wypraw na żer, rodzi się pomysł na stworzenie restauracji w miejscu dawnej kebabiarni. Tak rozpoczyna się przygoda, która kryje w sobie wiele niebezpieczeństw.
Cudowna książka ucząca szacunku do każdego, najmniejszego nawet stworzenia. Pokazuje jak łatwo dokonuje się oceny nie znając ocenianego. Między rozdziałami znajdziemy oryginalne, proste przepisy na wspaniałe potrawy. Polecam młodszym czytelnikom.
 

 
niesamowite-przygody-dziesieciu-skarpetek.jpg

 

Justyna Bednarek
Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych).
Warszawa 2015


Książka która zwyciężyła w konkursie na najlepszą książkę dla dzieci „Przecinek i kropka” 2015.. Co dzieje się ze zgubionymi skarpetkami? Otóż, jedna z nich wygrywa casting w serialu i zostaje gwiazdą, jest i tak, która zmęczyła się się „siedzeniem” w koszu i została politykiem, a inna pomogła odzyskać dobry humor choremu dziecku. Książka pięknie ilustrowana przez Daniela de Latour. Cytując  Zofię Stanecką (popularną autorkę książek dla dzieci) „… Ostrzegam tylko, że przeczytanie tej książki grozi zachwytem…”.

 

 

 
wiecej_niz_klub.jpg


Poziom III


Paweł Beręsewicz
Więcej niż klub
Łódź 2016


Fili znany wśród kolegów jako Messi oraz Marek o przezwisku Ronaldo to dwaj zapaleni piłkarze. Piłka jest dla nich świętością, drużyna rodziną, a trener to guru i drugi ojciec. Chłopaki należą do klubu Frutek Pięknogóra. Ich drużyna… no cóż, raczej nie należy do najlepszych. Co mecz to porażka. Kolejnym trenerom braknie wyobraźni, a na dokładkę sponsor się wycofuje.
Menadżerem drużyny jest Ewka, koleżanka z klasy chłopaków. Całkiem niezła kandydatka na dziewczynę tylko, że to akurat nie ma zbyt dobrego wpływu na drużynę i ich grę. Ewka lubi wtykać nos we wszystko i okazuje się, że właśnie to może uratować drużynę. Jest nowy trener, jest nowa szansa. Czy jest jeszcze ratunek dla chłopaków i czy spełnią się ich marzenia o grze w hiszpańskiej lidze?
Książka idealna dla zwolenników piłki nożnej, ale nie tylko. Zachęcam do lektury.

 

 
moje_serce.jpg
 
 
 
 
 

Poziom IVMoje serce należy do Ciebie
Alessi Puleo
Warszawa 2016


Książka zdecydowanie młodzieżowa. Opowiada historię osiemnastolatki Yeleni, której życie jest poważnie zagrożone. Dziewczyna ma wadę serca i jeśli nie znajdzie się dawca, jej życie niebawem dobiegnie końca. Tą bolesną prawdę ukrywa przed dziewczyną i jej matką ojciec, który z dnia na dzień porzuca wszystko i zabiera rodzinę do Włoch. Dlaczego właśnie tam? Ponieważ we Włoszech szanse na przeszczep są znacznie większe.  Yelenia tęskni za przyjaciółmi, chłopakiem, który miał być tym jedynym… W nowej szkole poznaje Alexa. Rodzi się między nimi uczucie, ale dziewczyna wie, że związek nie ma przyszłości. Trzyma Alexa na dystans, ale chłopak nie daje za wygraną.
Autor zwraca uwagę na brak zarejestrowanych dawców narządów. Nie rozwija jednak tego tematu zbyt obszernie. Książkę zdominowała postać Alexa. Nawet główna bohaterka staje w jego cieniu. Szkoda, bo gdyby więcej czasu poświęcił Yelenie i jej chorobie z pewnością czytelnik byłby zmuszony do refleksji nad wiodącym problemem.
Książkę czyta się całkiem przyjemnie i jeśli ktoś ma ochotę na telenowelową opowieść miłosną to bardzo polecam.

 

 
jasne_dni.jpg
 
 

 

Katarzyna Ryrych
Jasne dni, ciemne dni.
Łódź 2017


Kolejna książka Katarzyny Ryrych, w której porusza życiowe problemy nastolatków.  Tym razem poznamy Witka i jego rodzinę, którą dotknęła ogromna tragedia. Jak nastolatek próbuje żyć i radzić sobie w tych dramatycznych chwilach? Wszystko w książce, która  jednocześnie niesie pocieszenie, wskazując, że nie wszystko jest czarne…

 

 

 

 

 

 

 
 
Menu witryny
Start
O Bibliotece
ABC Czytelnika
Wydarzenia
Publikacje
Regionalia (Sierpciana)
Nowości książkowe
Audiobooki - nowości
Zaproponuj książkę
Wykazy bibliograficzne
Książka mówiona
Czasopisma
Przydatne linki
"Z książką za pan brat"
Biblioteka w TV
Biblioteczny Klub Malucha
klub_maluchaa.jpg
Książka do domu
Facebook
 
 
 

Stary Katalog elektroniczny