Start arrow Wydarzenia arrow Było arrow Narodowe Czytanie nowel w Sierpcu - 7.09.2019 r. 22 września 2019 r. (niedziela)  
Narodowe Czytanie nowel w Sierpcu - 7.09.2019 r.
Redaktor: Edytor   

img_2120_-_kopia.jpgW Sierpcu już po raz 8. zorganizowano Narodowe Czytanie, imprezę popularyzującą czytanie dzieł klasyki literatury polskiej. Na gruncie lokalnym organizatorami akcji, którą w 2012 roku zapoczątkował w całej Polsce Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej byli: Miejska Biblioteka Publiczna wraz z Burmistrzem Miasta Sierpca i Centrum Kultury i Sztuki. W tym roku po raz pierwszy impreza odbyła się w bibliotece.

Podczas 8. edycji Narodowego Czytania zmieniona została formuła doboru osób czytających, i tak do przeczytania wybranych fragmentów utworów zgłaszać mogły się dowolne osoby. Na nasz apel odpowiedziało dziewięciu czytających.

Impreza rozpoczęła się w sobotnie przedpołudnie 7 września. Przybyłych do Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej gości powitali współorganizatorzy inicjatywy – dyrektorzy Biblioteki Miejskiej i Centrum Kultury i Sztuki – Monika Stańczak i Jarosław Żmijewski. List intencyjny Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odczytał Przewodniczący Rady Miejskiej Sierpca Dariusz Malanowski.

Na tegoroczne lektury para prezydencka wybrała osiem nowel. „Dym” Marii Konopnickiej przeczytali nauczyciele z Warszawy – Marta Jastrzębowska i Krzysztof Nawrocki, chwilę później publiczność wysłuchała fragmentu noweli „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej w interpretacji regionalistki i pracownika Biblioteki Miejskiej, Magdaleny Staniszewskiej. Fragment „Katarynki” Bolesława Prusa przedstawiła Katarzyna Popko-Rzemieniewska, pracownik do spraw promocji i reklamy Centrum Kultury i Sztuki, zaś nowelę „Sachem” Henryka Sienkiewicza Marek Zdrojewski – naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury Urzędu Miejskiego w Sierpcu. „Orkę” Władysława Stanisława Reymonta odczytała Monika Drybczewska, „Sawę” Henryka Rzewuskiego zinterpretował ksiądz dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Biskupa Leona Wetmańskiego w Sierpcu, Michał Kiersnowski, zaś fragment noweli „Mój ojciec wstępuje do strażaków” ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą” odczytała Janina Guzowska, przewodnicząca Klubu Senior+ w Sierpcu.  Ostatnią z lektur – „Rozdziobią nas kruki, wrony” Stefana Żeromskiego przedstawił Zastępca Burmistrza Miasta Sierpca Piotr Nowakowski.

Sala Czytelni MBP, w której odbywało się Narodowe Czytanie została odpowiednio udekorowana planszami przedstawiającymi portrety autorów nowel wraz z ich dziełami, nie zabrakło akcentów jesiennych w postaci kwiatów. O oprawę plastyczną, wystrój wnętrza i dobry klimat zadbały pracownice Biblioteki Miejskiej. Nad całością prac czuwała Ewa Karolewska, która również opracowała scenariusz imprezy i dokonała wyboru czytanych fragmentów.

Podczas spotkania tradycyjnie odbył się quiz, w którym udział wzięły osoby spośród publiczności. Odpowiedzi nikomu nie sprawiły najmniejszej trudności, a nagrodą za udział w konkursie były książkowe nagrody ufundowane przez Burmistrza Miasta Sierpca Jarosława Perzyńskiego.

Pomyślano też o najmłodszych słuchaczkach i słuchaczach Narodowego Czytania, którzy pod czujnym okiem pracownika MBP przygotowywali prace plastyczne.

Na zakończenie każdy z czytających oraz przedstawiciele organizatorów otrzymali pamiątkowe podziękowania.

Już dziś wiadomo, że za rok przeczytamy „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

 

M. Staniszewska

Osoby, których wizerunek został upubliczniony na zdjęciach znajdujących się w galerii mogą wyrazić wolę ich usunięcia, przesyłając informację na adres mbp@sierpc.pl lub osobiście w siedzibie biblioteki. 

 img_2135.jpg

img_2143.jpg

img_2146.jpg

img_2151.jpg

img_2157.jpg

img_2166.jpg

img_2168.jpg

img_2171.jpg

img_2177.jpg

img_2179.jpg

img_2195.jpg

Więcej zdjęć

 
 
Menu witryny
Start
Zamówienia publiczne
Klub seniora
O Bibliotece
ABC Czytelnika
Wydarzenia
Publikacje
Regionalia (Sierpciana)
Nowości książkowe
Audiobooki - nowości
Zaproponuj książkę
Wykazy bibliograficzne
Książka mówiona
Czasopisma
Przydatne linki
"Z książką za pan brat"
Biblioteka w TV

 
Biblioteczny Klub Malucha
klub_maluchaa.jpg
Książka do domu
Konkurs na Najlepszego Czytelnika Roku
konkurs_na_najlepszego_czytelnika.jpg
Facebook
 
 
 

Stary Katalog elektroniczny