Start 25 marca 2017 r. (sobota)  

 

bud_biblioteki.jpg
 

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Zofii Nałkowskiej
w Sierpcu
ul. Płocka 30


tel. 24 275-13-56; 24 275-28-53
e-mail:
mbp@sierpc.pl

Czynna: poniedziałek, wtorek, środa, piątek: 10°°-17°°
czwartki: 8°°-16°°
, soboty: 9°°-15ºº

 
6.09.2014 r. - Ku pokrzepieniu serc, czyli Narodowe Czytanie Trylogii w Sierpcu
Czytaj całość
Już po raz trzeci Prezydent RP Bronisław Komorowski zaprosił Polaków do Narodowego Czytania. Z uwagi na to, że czytanie staje się niestety zajęciem elitarnym, akcja ma na celu nie tylko zainteresowanie  rodaków słowem pisanym (według statystyk nie czyta już około 60% rodaków), ale także zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmocnienie więzi i tożsamości narodowej.


Czytaj całość
 
Wakacje z polską legendą w Bibliotece Miejskiej
Czytaj całość     Kolejne wakacje już za nami. Szkoda, że upłynęły tak szybko.Tego lata w Oddziale dla dzieci odbywał się cykl zajęć pt. Wakacyjne spotkania z polską legendą. Wraz z bohaterami opowieści wybraliśmy się w ekscytującą podróż do ciekawych zakątków i miast Polski. Odwiedziliśmy Kraków, Warszawę, Toruń, Łęczycę, Poznań i Gdańsk. Zapoznaliśmy się z historią i tradycją naszego kraju i poszczególnych regionów utrwaloną w przekazie ludowym. Każda klechda, choć wydaje się niewiarygodna, ma w sobie ziarnko prawdy, przybliża zwyczaje i tradycje dawnych pokoleń. Dużo czasu poświęciliśmy też na zgłębianie wiedzy o naszym mieście i jego okolicach.
Czytaj całość
 
3.07.2014 r. - Skradziona zabytkowa księga, czyli detektywi na tropie skarbu...

Czytaj całośćSkradziona zabytkowa księga, czyli detektywi na tropie skarbu
podczas sierpeckiego etapu Rajdu Grunwaldzkiego

 

    Rajd Grunwaldzki to jedna z największych ogólnopolskich imprez harcerskich w Polsce. W tym roku, w dniach 3-7 lipca, już po raz szósty harcerze przemierzali szlaki pogranicza trzech województw, aby po pięciu dniach dotrzeć do Lidzbarka Welskiego. W Rajdzie mogą brać udział harcerze, kluby turystyczne, rodziny, nieformalne grupy przyjaciół, którzy odbywają 5-dniową wyprawę, pełną przygód niczym z filmów o Indianie Jonesie czy książek o Panu Samochodziku.
    Podczas tegorocznej edycji jedną z organizowanych tras Rajdu była trasa sierpecka, której tematyka obejmowała heraldykę, czyli naukę o herbach rycerskich, detektywistykę i oczywiście historię ciekawych miejsc, które znajdują się podczas wędrówki. To wszystko ściśle powiązane było z lokalnym bohaterem - Bartoszem Paprockim.

Czytaj całość
 
Śladem nowej publikacji o sierpeckim szkolnictwie - wizyta dawnego mieszkańca miasta

Czytaj całość    Książka o historii sierpeckiego szkolnictwa i oświaty autorstwa Magdaleny Staniszewskiej swoją premierę miała pod koniec maja i co bardzo cieszy jest na nią duży odzew. Wiele osób za sprawą opisanych w niej wydarzeń przypomniało sobie swoje chwile młodości, a także dawny, sielankowy Sierpc. Z autorką publikacji, pracownicą  Biblioteki Miejskiej, kontaktuje się wiele osób, pragnąc podzielić się swoimi wspomnieniami i materiałami na tematy opisane w książce. Na spotkaniu z Magdaleną Staniszewską zależało także przebywającemu z kilkunastodniową wizytą w Polsce Haimowi Rotmanowi - starszemu człowiekowi, który wraz ze swoją rodziną mieszkał przed wojną w Sierpcu, a w jego dziecięcych, nie dających mu spokoju wspomnieniach, pozostał budynek szkoły, w której 1 września 1939 r. miał rozpocząć naukę.

Czytaj całość
 
13.06.2014 r. - 70 najważniejszych książek młodzieżowych - polecają klubowicze MDKK

Czytaj całość    Dnia 13 czerwca odbyło się ostatnie, przedwakacyjne spotkanie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki. Wśród miłego grona stałych miłośników literatury zapoznaliśmy się z listą 100 książek, które powinno przeczytać się w swoim życiu. Ponieważ sporo lektur jest skierowana do starszych czytelników, postanowiliśmy opracować własną listę książek młodzieżowych, które powinien znać każdy nastolatek. Propozycja jest imponująca, zwiera 70 tytułów. Wśród nich są np. „Gwiazd naszych wina” J. Greena, „Pamiętnik narkomanki” B. Rosiek, „Alchemik” P. Coelho, „Łazik i Klara” E. Groch, „Świat Zofii” J. Gaardera, „Chłopiec w pasiastej piżamie” J. Boyne'a, czy „Zwiadowcy” J. Flanagana. Mamy nadzieję, że wystarczy nam czasu i sił podczas wakacji, aby zapoznać się z tymi znakomitymi dziełami. Z pewnością będzie to fantastyczna uczta duchowa.
     Do zobaczenia we wrześniu!

Aldona Ziółek

 

Czytaj całość
 
Z KSIĄŻKĄ ZA PAN BRAT na wakacje

W wakacyjnym wydaniu "Z Książką Za Pan Brat" Magda Staniszewska przedstawia książki, które warto przeczytać w wakacje. Wśród propozycji jest kryminał Gai Grzegorzewskiej, thriller Paulliny Simonns, znakomite polskie reportaże z XX wieku, w obszernym dwutomowym wydaniu pod redakcją Mariusza Szczygła, nowa książka Moniki Jaruzelskiej "Rodzina", znakomity "Leksykon buntowników" Maxa Cegielskiego, seria książek ukazujących polskie dziedzictwo kulturowo-historyczne "Ocalić od zapomnienia" oraz rzecz niezwykła - "Reportaże z warszawskiego getta" Pereca Opoczyńskiego, które są opowieścią o sierpeckich Żydach zakwaterowanych po wywózce z Sierpca w Warszawie przy ulicy Wołyńskiej 21.


Zapraszamy do oglądania na antenie TV Sierpc (premiera w piątek, 13 czerwca, o godzinie 16:00) oraz w Internecie.

Z KSIĄŻKĄ ZA PAN BRAT na wakacje

 
3-9.06.2014 r. - 13. Tydzień Czytania Dzieciom

Literatura, muzyka, sport i taniec w Bibliotece Miejskiej -
13. Tydzień Czytania Dzieciom - 3-9.06.2014 r.

Czytaj całośćJuż po raz trzynasty w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sierpcu odbył się coroczny Tydzień Czytania w ramach akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom". W dniach 3-9 czerwca 2014 r. dzieci z sierpeckich przedszkoli i zerówek szkół podstawowych miały okazję wysłuchać baśni, bajek, opowiadań i wierszy w wykonaniu osób dorosłych. Znani lub mniej znani, ale za to bardzo ciekawi dorośli sierpczanie, czytali i zachęcali najmłodszych do częstego kontaktu z książką. Wśród tegorocznych zaproszonych znaleźli się: skrzypek Szymon Telecki, specjalistka do spraw teatru Barbara Sroka, animatorka sportu i kultury Justyna Adamska, muzyk Michał Zawadzki oraz działacz społeczny i sportowy Mariusz Turalski.

Czytaj całość
 
7.06.2014 r. - czerwcowe malowanie w Bibliotece z Wojciechem Witkowskim
Czerwcowe spotkanie miłośników sztuk plastycznych


  Czytaj całość  Na sobotnie warsztaty (7 czerwca) z panem Wojciechem Witkowskim przybyły dzieci i młodzież oddające się swojej pasji do sztuk plastycznych.
    Spotkanie poświęcone było niezwykle trudnemu tematowi, jakim jest portretowanie. Najpierw pan Wojciech wyjaśnił podstawowe, ogólne wymiary i proporcje, wprowadzając pojęcie „kanonu”. Jego poznanie stanowi niezwykłe ułatwienie, zarówno w rysowaniu twarzy, jak i całego ciała człowieka. Następnie wszyscy zaczęli wcielać w życie jego instrukcje i w rezultacie powstały piękne prace.
    Jak nas poinformował pan Wojciech, prawdopodobnie to nie jest ostatnie przed wakacjami spotkanie grupy plastycznej. Proszę śledzić naszą stronę internetową, na której poinformujemy o dacie kolejnych warsztatów.

Tekst i fot. Ewa Tabisz

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 105 - 117 z 319
 
Menu witryny
Start
O Bibliotece
ABC Czytelnika
Wydarzenia
Publikacje
Regionalia (Sierpciana)
Nowości książkowe
Audiobooki - nowości
Zaproponuj książkę
Wykazy bibliograficzne
Książka mówiona
Czasopisma
Przydatne linki
"Z książką za pan brat"
Biblioteka w TV
Biblioteczny Kącik Malucha
Książka do domu
Facebook
 
 
 

Stary Katalog elektroniczny

 

Aktualności
Odbyło się...
Sondy
Czy nasza strona internetowa spełnia Twoje oczekiwania?
 

Czasopismo "Chidusz" dostępne jest dla naszych czytelników dzięki firmie PITax.pl Łatwe podatki


 

logotypy.jpg

admin