Start 17 sierpnia 2017 r. (czwartek)  

 

bud_biblioteki.jpg
 

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Zofii Nałkowskiej
w Sierpcu
ul. Płocka 30


tel. 24 275-13-56; 24 275-28-53
e-mail:
mbp@sierpc.pl

 21 marca - Światowy Dzień Poezji

  poezja.jpg  Niewiele osób wie, że 21 marca to nie tylko Dzień Wagarowicza, ale również Światowy Dzień Poezji. Święto to zostało ustanowione w 1999 r. przez UNESCO, a jego celem jest rozpowszechnianie poezji, dla której w zwykły dzień raczej nie znajdujemy czasu. Obecnie sztuka poezji jest trochę zapomniana, a nawet lekceważona, a przecież jest obecna w naszym życiu od najmłodszych lat - zapewne większość z Państwa pamięta śmieszne, a czasami pouczające wierszyki, których uczyli nas rodzice, dziadkowie czy panie w przedszkolu. Dopiero później obcowanie z poezją wiązało się raczej z obowiązkiem szkolnym. Może, gdyby zajęcia z literatury przypominały bardziej te ze „Stowarzyszenia Umarłych Poetów” a nie z „Ferdydurki” młodzież przestałaby się krzywić na samą myśl o poezji. Przecież obcowanie z poezją nie powinno być traktowane jako przymus, a raczej jako wizyta w ulotnym świecie uczuć, pragnień i marzeń. 

Czytaj całość
 
8.03.2015 r. - Dzień Kobiet okazją do ciekawej lektury
marilyn-monroe-reading.jpg    Święto, święto i po święcie. A konkretnie po Dniu Kobiet. Wielu z nas traktuje je jako pozostałość po PRL-u, ale warto wiedzieć, że za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia - przypadające na pierwszy tydzień marca i związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia. Dziś jest podobnie - mężczyźni wręczają  znajomym kobietom – matkom, żonom, partnerkom, koleżankom kwiaty i drobne podarunki.


Czytaj całość
 
28.02.2015 r. - Trudna sztuka operowania barwą. Warsztaty z W. Witkowskim w MBP
Czytaj całość    Na kolejnych warsztatach plastycznych pod kierunkiem pana Wojciecha Witkowskiego, dzieci uczyły się malować farbami akwarelowymi. W ruch poszły pędzle, farbki, gąbeczki i pod czujnym okiem naszego plastyka ćwiczono się w tej trudnej sztuce operowania barwą. Jak zwykle dzieci uczestniczące w warsztatach były bardzo przejęte, pracowały w ciszy i z dużą uwagą słuchały wskazówek instruktora. Także pan Wojtek z powagą podszedł do tych zajęć, dostosowując je do wieku uczestników, gdyż biorą w nich udział zarówno dzieci ze szkół podstawowych, jak i z gimnazjum. Artysta zwracał baczną uwagę na efekty ich starań i udzielał pożytecznych rad.
   

Czytaj całość
 
19.02.2015 r. - Promocja książki Hanny Kowalskiej "Gawędy o ludziach dobrej woli"
"Gawędy o ludziach dobrej woli" to nowy dokument w formie książkowej opracowany przez Hannę Kowalską słusznie nazywaną symbolem sierpeckiego harcerstwa. Promocyjne spotkanie zorganizowane 19 lutego przez Miejską Bibliotekę Publiczną zgromadziło wielu instruktorów i ludzi związanych z sierpeckim harcerstwem a także przyjaciół i sympatyków. To popołudniowe spotkanie rozpoczęło się krótkim występem słowno-muzycznym dedykowanym Autorce i Jej Gościom. Wykonawcami były harcerki z drużyny harcerskiej z Gójska.

Czytaj całość
 
13.02.2015 r. - Fenomen Johna Greena - dyskusja w MDKK

     Czytaj całośćTematem spotkania  Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 13 lutego 2015 roku była twórczość, jednego z najpopularniejszych współczesnych amerykańskich pisarzy literatury młodzieżowej, Johna Greena.

     John Green jest autorem bestsellerów z listy New York Timesa. Nagrodzony licznymi nagrodami, m.in.: Edgar Award, Prinz Honor. Jego powieści są znane na całym świecie. Debiutował powieścią „Szukając Alaski”, a następnie opublikował „Gwiazd naszych wina”. „Papierowe miasta”, „19 razy Katherine” oraz „W śnieżną noc”. „Gwiazd naszych wina” jest najbardziej poczytną powieścią. W 2012 roku uznana za najlepszą książkę wg „ Wall Street Journal”. Doczekała się także ekranizacji. Te liczne nagrody, wspaniałe opinie krytyków literatury zmuszają do zadania pytania- na czym polega fenomen Johna Greena? 

Czytaj całość
 
Biblioteka na Walentynki - Zakochani w książkach, czyli miłość do książek, książki o miłości
Czytaj całość    W kalendarzu pod datą 14 lutego znajdziemy informację, iż tego dnia obchodzimy Święto Zakochanych. Jego patronem jest św. Walenty, który z pewnością nie spodziewał się szaleństwa, jakie tego dnia ogarnia ludzi. Romantyczne lub zabawne kartki walentynkowe, bombonierki w kształcie serc, nastrojowe witryny sklepowe i panowie z różami w dłoniach to widok, który tego dnia nie zaskakuje już chyba nikogo. I chociaż niektórzy uważają, że święto ma zbyt komercyjny charakter, to wydaje mi się, że w ten zimowy dzień miło jest dostać walentynkowy prezent albo wyznanie miłosne od niekoniecznie tajemniczego wielbiciela lub wielbicielki. Oczywiście, również my możemy wyznać swoje uczucia ukochanej osobie.
  

Czytaj całość
 
7.02.2015 r. - Światłocienie i kolory - młodzi sierpczanie malowali pod okiem W. Witkowskiego
Czytaj całość
     Dnia 7 lutego 2015 r. w Oddziale dla Dzieci MBP Sierpc odbyły się warsztaty plastyczne pod kierunkiem sierpeckiego artysty Wojciecha Witkowskiego. Uczestnikami spotkania były dzieci i młodzież z Sierpca i okolic. Tematem zajęć była martwa natura. Pan Wojciech udzielił młodym artystom cennych wskazówek jak uzyskać trójwymiarowość obrazu poprzez zastosowanie światłocieni i koloru. Uczestnicy dowiedzieli się też jaka jest różnica między farbami plakatowymi a akwarelami. Na dwie godziny czytelnia zamieniła się w pracownię artystyczną. Dzieci ze skupieniem i zapałem pracowały nad swoimi pracami. Powstały bardzo ładne obrazy.
    Malowanie kształtuje i rozwija kreatywność, uwrażliwia na piękno, relaksuje i jest świetną zabawą. Dlatego zachęcamy dzieci do udziału w bibliotecznych spotkaniach ze sztuką.
Czytaj całość
 
Ferie 2015 - Z Muminkami w Bibliotece
Czytaj całość   

    Kolejne ferie  już za nami. Tej zimy w Oddziale dla Dzieci odbywał się cykl spotkań „W Dolinie Muminków”. W ten sposób chcieliśmy uczcić setną rocznicę urodzin Tove Jansson, autorki muminkowych opowieści, które mogą towarzyszyć nam przez całe życie, gdyż mówią o ponadczasowych wartościach ludzkich, są przepełnione magią i humorem. Zapewne z tego powodu należą do najbardziej znanych i lubianych książek naszych czasów.
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 118 - 130 z 353
 
Menu witryny
Start
O Bibliotece
ABC Czytelnika
Wydarzenia
Publikacje
Regionalia (Sierpciana)
Nowości książkowe
Audiobooki - nowości
Zaproponuj książkę
Wykazy bibliograficzne
Książka mówiona
Czasopisma
Przydatne linki
"Z książką za pan brat"
Biblioteka w TV
Biblioteczny Kącik Malucha
Książka do domu
Facebook
 
 
 

Stary Katalog elektroniczny

 

Aktualności
Odbyło się...
Sondy
Czy nasza strona internetowa spełnia Twoje oczekiwania?
 

Czasopismo "Chidusz" dostępne jest dla naszych czytelników dzięki firmie PITax.pl Łatwe podatki


 

logotypy.jpg

admin