Start 25 maja 2017 r. (czwartek)  

 

bud_biblioteki.jpg
 

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Zofii Nałkowskiej
w Sierpcu
ul. Płocka 30


tel. 24 275-13-56; 24 275-28-53
e-mail:
mbp@sierpc.pl

 10.11.2014 r. - Jakie lubimy zakończenia książek - listopadowe spotkanie MDKK

W Młodzieżowym Dyskusyjnym Klubie Książki tematem listopadowej (10.11.2014 r.) dyskusji były zakończenia książek, które nas zaskoczyły i które nam się podobały. Na początku spróbowaliśmy ustalić, jakie zakończenia wolimy – te z happy end, mroczną i niejednoznaczną końcówką, czy realistyczne? Klubowicze wyznali, że czasami potrzebują lukrowanych zakończeń i chcą, aby jak w bajkach dobro zwyciężyło zło. Jednak są takie książki jak „Gwiazd naszych wina” J. Greena, czy „Baśniarz” A. Michaelis, gdzie jeden z głównych bohaterów umiera i, mimo tragicznego zakończenia, lektura podoba się, gdyż staje się wartościowa przez swój realizm i prawdziwość. Bardzo lubimy, gdy do ostatniej strony nie jesteśmy pewni zakończenia, jak w kryminałach J. Nesbo. Także finał cyklu o Harrym Potterze autorstwa J.K. Rowling wprawił w zdumienie swoich fanów. Dyskusja była ożywiona, ale w końcu jednogłośnie uznaliśmy, że preferujemy zakończenia jednoznaczne i bez fałszywej radości. Poniedziałkowe spotkanie MDKK to niezbity dowód na to, że książka jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Zarówno czytanie, jak i dzielenie się swoimi przemyśleniami z innymi czytelnikami przynosi wiele zadowolenia. Dlatego serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 19.12.2014 r.

Aldona Ziółek

 
14.10.2014 r. - "Z Książką Za Pan Brat" - premiera października

Na pierwszy po wakacyjnej przerwie odcinek "Z Książką Za Pan Brat" zapraszamy we wtorek 14 października 2014 r. o godzinie 16:00 do ogądania kanału TV Sierpc.

W odcinku znakomite biografie Marleny Dietrich i Haliny Poświatowskiej, przerażający "Syn" od Jo Nesbo, lektura dla każdego 30-latka, czyli "Znaki szczególne" Pauliny Wilk, debiutancka powieść młodego mieszkańca ziemi sierpeckiej i wiele innych publikacji oraz wiadomości na temat kultury.

Serdecznie zapraszamy.

Z KSIĄŻKĄ ZA PAN BRAT - odcinek październik 2014

 
9.10.2014 r. - Rola lokalnych mediów - dyskusja panelowa w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Czytaj całośćW kolejne czwartkowe popołudnie odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sierpcu dyskusja panelowa poświęcona sierpeckim mediom lokalnym. Spotkanie było elementem projektu współfinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod nazwą "Biblioteka sierpecka otwarta na przeszłość - zwrócona ku przyszłości". Partnerem Biblioteki w realizacji projektu jest Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej.  Informacje na temat projektu przekazała zebranym dyrektor Maria Wiśniewska, a moderatorem dyskusji był prezes Towarzystwa Zdzisław Dumowski. We wrześniu zrealizowano w ramach projektu inne interesujące działania, takie jak przygotowanie wystawy poświęconej prywatnym pamiątkom sierpczan, którzy mieli możliwość osobistego spotkania z Janem Pawłem II, opracowanie folderu wystawy, czy zorganizowany z niezwykłą pieczołowitością przy kawie i ulubionych przez papieża Polaka kremówkach wieczór wspomnień. Skierowano również ofertę edukacyjną dla najmłodszych. Ideą warsztatów poświęconych sierpeckim legendom zainteresowały się kolejne sierpeckie przedszkola.

Czytaj całość
 
25.09.2014 r. - Sierpczanie wspominali w Bibliotece Jana Pawła II
   Czytaj całośćRok Jana Pawła II w Sierpcu dobiega końca. Pora zatem na podsumowania i finalne imprezy kończące rozpoczęte z początkiem stycznia inicjatywy. Jedną z takich była otwarta w marcu tego roku w Bibliotece Miejskiej wystawa „Jan Paweł II – Pielgrzym Świata”. Współtwórcami tej dużej ekspozycji byli sami sierpczanie, którzy przekazywali Bibliotece swoje, często bezcenne pamiątki ze spotkań z Papieżem – od zdjęć, przez liczne przedmioty. Aby uhonorować wszystkich Darczyńców, w czwartkowe popołudnie 25 września w Bibliotece zorganizowany został kameralny Wieczór Wspomnień o Janie Pawle II. Był on podsumowaniem wszystkich inicjatyw sierpeckiej książnicy w ramach Roku Jana Pawła II w Sierpcu.


Czytaj całość
 
9-12.09.2014 r. - Przedszkolak w Bibliotece - warsztaty bibliotekoznawcze dla najmłodszych

Czytaj całośćMiejska Biblioteka Publiczna w Sierpcu wraz z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej rozpoczęła realizację projektu "Biblioteka sierpecka: otwarta na przeszłość - zwrócona ku przyszłości" (w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

Pierwszą z sześciu zaplanowanych do końca roku inicjatyw są warsztaty bibliotekoznawcze "Przedszkolak w Bibliotece". Pierwszego dnia warsztatów, podczas dwóch spotkań w Oddziale dla Dzieci, maluchy z Miejskiego Przedszkola nr 4 (I grupa - 4-latki, II grupa 5-6 latki) wzięły udział w zajęciach "Praca bibliotekarza". Dzieci powitane zostały przez dyrektor Biblioteki Marię Wiśniewską oraz Zdzisława Dumowskiego - prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej - koordynatorów projektu. Następnie poznały tajniki pracy w bibliotece, dopowiedziały się jak korzystać z bibliotecznych zbiorów, jak stać się czytelnikiem oraz jakie atrakcje czekają w sierpeckiej książnicy na każdego czytelnika.

 

Czytaj całość
 
6.09.2014 r. - Ku pokrzepieniu serc, czyli Narodowe Czytanie Trylogii w Sierpcu
Czytaj całość
Już po raz trzeci Prezydent RP Bronisław Komorowski zaprosił Polaków do Narodowego Czytania. Z uwagi na to, że czytanie staje się niestety zajęciem elitarnym, akcja ma na celu nie tylko zainteresowanie  rodaków słowem pisanym (według statystyk nie czyta już około 60% rodaków), ale także zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmocnienie więzi i tożsamości narodowej.


Czytaj całość
 
Wakacje z polską legendą w Bibliotece Miejskiej
Czytaj całość     Kolejne wakacje już za nami. Szkoda, że upłynęły tak szybko.Tego lata w Oddziale dla dzieci odbywał się cykl zajęć pt. Wakacyjne spotkania z polską legendą. Wraz z bohaterami opowieści wybraliśmy się w ekscytującą podróż do ciekawych zakątków i miast Polski. Odwiedziliśmy Kraków, Warszawę, Toruń, Łęczycę, Poznań i Gdańsk. Zapoznaliśmy się z historią i tradycją naszego kraju i poszczególnych regionów utrwaloną w przekazie ludowym. Każda klechda, choć wydaje się niewiarygodna, ma w sobie ziarnko prawdy, przybliża zwyczaje i tradycje dawnych pokoleń. Dużo czasu poświęciliśmy też na zgłębianie wiedzy o naszym mieście i jego okolicach.
Czytaj całość
 
3.07.2014 r. - Skradziona zabytkowa księga, czyli detektywi na tropie skarbu...

Czytaj całośćSkradziona zabytkowa księga, czyli detektywi na tropie skarbu
podczas sierpeckiego etapu Rajdu Grunwaldzkiego

 

    Rajd Grunwaldzki to jedna z największych ogólnopolskich imprez harcerskich w Polsce. W tym roku, w dniach 3-7 lipca, już po raz szósty harcerze przemierzali szlaki pogranicza trzech województw, aby po pięciu dniach dotrzeć do Lidzbarka Welskiego. W Rajdzie mogą brać udział harcerze, kluby turystyczne, rodziny, nieformalne grupy przyjaciół, którzy odbywają 5-dniową wyprawę, pełną przygód niczym z filmów o Indianie Jonesie czy książek o Panu Samochodziku.
    Podczas tegorocznej edycji jedną z organizowanych tras Rajdu była trasa sierpecka, której tematyka obejmowała heraldykę, czyli naukę o herbach rycerskich, detektywistykę i oczywiście historię ciekawych miejsc, które znajdują się podczas wędrówki. To wszystko ściśle powiązane było z lokalnym bohaterem - Bartoszem Paprockim.

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 118 - 130 z 337
 
Menu witryny
Start
O Bibliotece
ABC Czytelnika
Wydarzenia
Publikacje
Regionalia (Sierpciana)
Nowości książkowe
Audiobooki - nowości
Zaproponuj książkę
Wykazy bibliograficzne
Książka mówiona
Czasopisma
Przydatne linki
"Z książką za pan brat"
Biblioteka w TV
Biblioteczny Kącik Malucha
Książka do domu
Facebook
 
 
 

Stary Katalog elektroniczny

 

Aktualności
Odbyło się...
Sondy
Czy nasza strona internetowa spełnia Twoje oczekiwania?
 

Czasopismo "Chidusz" dostępne jest dla naszych czytelników dzięki firmie PITax.pl Łatwe podatki


 

logotypy.jpg

admin