23 kwietnia 2020 roku – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Data publikacji: 23/04/2020

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO.

W tym dniu szczególnie promuje się czytelnictwo, a także informuje o ochronie własności intelektualnej prawem autorskim.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii w 1926 roku. 23 kwietnia jest tam świętem narodowym, jako dzień patrona – Świętego Jerzego. Według tradycji w Katalonii wręcza się kobietom czerwone róże, jako symbol krwi pokonanego przez Św. Jerzego smoka. A kobiety odwzajemniają się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

Ten dzień ma również patronów literackich. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes i William Shakespeare, wybitni twórcy pióra.

W Polsce świętowanie sięga 2008 roku. Wiele bibliotek, księgarni przygotowuje w tym dniu różne atrakcje promujące literaturę i dorobek pisarzy.

W tym roku świętować go będziemy raczej w przestrzeni internetowej. Nie odbędą się tradycyjne w tym dniu konferencje prasowe Polskiego Instytutu Książki i imprezy organizowane przez księgarnie i inne instytucje związane z branżą księgarską. Zachęcamy jednak naszych czytelników by ten dzień świętowali w zaciszu domowym poświęcając czas najmłodszym. Dzieci szczególnie przeżywają przymusowe odizolowanie. Brak kontaktu z rówieśnikami, a w niektórym przypadku również z dziadkami, zmniejsza poczucie bezpieczeństwa. Poświęćmy ten dzień na rozmowę z dzieckiem i wspólne czytanie, z korzyścią dla niego i dla nas samych. Niech to będą wyjątkowe chwile.

Dla tych, którym brak inspiracji, co czytać z dzieckiem zapraszamy do odwiedzenia strony Fundacji Powszechnego Czytania, która promuje akcję #TerazCzasNaCzytanie poświęconą właśnie wspólnemu czytaniu z dzieckiem.