Program “Z Książką Za Pan Brat”

Pomysł programu „Z Książką Za Pan Brat”, czyli przegląd nowości książkowych Miejskiej Biblioteki Publicznej powstał w 2007 roku z inicjatywy Magdaleny Staniszewskiej – pracownicy czytelni. Ówcześni redaktorzy lokalnej telewizji przystali na propozycję współpracy z pełnym entuzjazmem i w ten sposób już w lutym 2007 roku wyemitowany został pierwszy, półgodzinny odcinek programu, w którym Magda Staniszewska rekomendowała najciekawsze nowości książkowe, które ukazały się na polskim rynku wydawniczym, a które dostępne były w sierpeckiej Bibliotece. W sumie w 2007 roku powstało sześć odcinków audycji, która nagrywana była w Czytelni MBP wśród specjalnej dekoracji, na którą składały się oczywiście przede wszystkim książki omawiane w programie, ale także inne, o ciekawej formie, nietypowym rozmiarze, mające zachęcić czytelnika do zainteresowania się nimi.

Niestety pod koniec 2007 roku TV SIERPC przestała nadawać program lokalny (wiązało się to z rezygnacją ówczesnego właściciela stacji). Przez ponad rok Sierpc pozostawał bez programu lokalnego, aż do 31 stycznia 2009 roku, kiedy to wystartował nowy program lokalnej telewizji z nowym właścicielem i zespołem redakcyjnym. Bibliotece ponownie udało się nawiązać współpracę z redaktorami stacji i w ten sposób od kwietnia 2010 roku program „Z książką za pan brat” ponownie powrócił na antenę lokalnej telewizji. W 2010 roku sierpczanie mieli okazję obejrzeć cztery odcinki programu, wraz z finalnym, kończącym rok, wyemitowanym w Wigilię, w którym Magda Staniszewska zaprezentowała publikacje, które ukazały się w 2010 roku w samym tylko Sierpcu.

Program cieszył się dużym uznaniem widzów. Świadczą o tym ciepłe słowa czytelników, którzy po każdej emisji przychodzą do Biblioteki i proszą o książki, które zainteresowały ich dzięki rekomendacji w lokalnej telewizji. Ostatni odcinek programu ukazał się w grudniu 2014 roku.