5 września 2020 r. – Narodowe Czytanie „Balladyny”

Data publikacji: 07/09/2020

W sobotę 5 września 2020 r. odbyła się 9. edycja Narodowego Czytania. Jak co roku do akcji włączyło się wiele miast, miasteczek i wsi w Polsce i na świecie. Wśród nich znalazł się także Sierpc. W tym roku utworem do wspólnego przeczytania była „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Od ośmiu lat organizatorami sierpeckiej edycji Narodowego Czytania są: Burmistrz Miasta Sierpca, Miejska Biblioteka Publiczna w Sierpcu i Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu. W tym roku, ze względu na bezpieczeństwo, odbyła się transmisja on – line, którą można było oglądać bezpośrednio na profilu „Kuriera Sierpeckiego”. Nagranie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej. W tym roku w rolę bohaterów dramatu wcielili się: BALLADYNA – Katarzyna Ronowicz – studentka Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. ALINA – Amelia Witkowska – uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Biskupa Leona Wetmańskiego w Sierpcu, WDOWA – Joanna Szewczykowska – pracownica Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, radna Rady Miejskiej Sierpca, KIRKOR– Piotr Nowakowski – Zastępca Burmistrza Miasta Sierpca, PUSTELNIK – Marek Zdrojewski – Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury w Urzędzie Miejskim w Sierpcu, FILON – Mateusz Turalski – uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Biskupa Leona Wetmańskiego w Sierpcu, KANCLERZ – Krzysztof Nawrocki – nauczyciel z Warszawy, GRABIEC – Jakub Jarzyński – uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Biskupa Leona Wetmańskiego w Sierpcu, GOPLANA – Monika Drybczewska – sierpczanka, SKIERKA – Oliwia Peszyńska – uczennica Szkoły Podstawowej nr 3 w Sierpcu, CHOCHLIK – Laura Ziemińska – uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierpcu, LEKARZ – Jarosław Żmijewski – Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu. Spotkanie poprowadzili Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej – Monika Stańczak i Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki – Jarosław Żmijewski.

Każde sierpeckie Czytanie rozpoczyna odczytanie listu Prezydenta zachęcającego do współtworzenia akcji. „…Ufam, że – wzorem lat ubiegłych – i tym razem podczas Narodowego Czytania każdy z Państwa odkryje swoją Balladynę, oddając się refleksji nad uniwersalnym przesłaniem tego utworu, który obnaża ludzkie słabości i wady, a zarazem opowiada się po stronie zgody, porozumienia i ukazuje zwycięstwo dobra nad złem. Mam głęboką nadzieję, że wspólne Narodowe Czytanie po raz kolejny dostarczy nam dużo radości w obcowaniu z wybitną polską literaturą”– napisał Andrzej Duda.

Dziękujemy wszystkim naszym lektorom za wzorcowe czytanie, a przede wszystkim za uczestnictwo w tej pięknej akcji i już dziś zapraszamy na jubileuszową 10. edycję „Narodowego Czytania” w 2021 r., a czytana będzie „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.