W piątkowe popołudnie 19 listopada w naszej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z twórcą retro kryminałów Grzegorzem Skorupskim. Wydarzenie to szczególne, bo pierwsze, po dłuższej przerwie spowodowanej sytuacją pandemiczną, z udziałem publiczności. Gościa powitała dyrektor biblioteki Monika Stańczak, która przybliżyła też publiczności sylwetkę pisarza.
Grzegorz Skorupski urodził się w Gostyniu, jest absolwentem Wydział Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pierwszy tom trylogii z prokuratorem Adamem Karskim ukazał się w 2017 roku. W tym samym roku Grzegorz Skorupski został zastępcą burmistrza Gostynia, miasta położonego około 60 km na południe od Poznania. Z gostyńskim samorządem związany jest od 1998 roku.
Podczas spotkania w bibliotece okazało się, że Grzegorz Skorupski to także regionalista, mający w swoim dorobku, oprócz beletrystyki, także artykuły popularnonaukowe i książki historyczne. Autor wielokrotnie odwoływał się zresztą do regionalizmu, podkreślając jego wartość. Mówił, jak ważne jest spisywanie wspomnień, które dla autora retro kryminałów niezbędne są podczas tworzenia tła społeczno-obyczajowego książek.
Autor opowiadał o swoim warsztacie pisarskim i o tym, jak przygotowuje się do napisania kolejnych powieści. Nie jest to zadanie łatwe, gdyż osadzając fabułę w przestrzeni historycznej, nie może pozwolić sobie na przekłamania, czy przedstawienie zdarzeń niezgodnych z prawdą historyczną. Do tego potrzebny jest głęboki research, czyli mozolne godziny przeglądania prasy przedwojennej, poszukiwanie informacji w bibliotekach cyfrowych czy bazowanie na wspomnieniach mieszkańców danego regionu.
Grzegorz Skorupski wydarzenia swoich książek: „Smak błękitu”, „Dłonie śmierci” i „Dom pod czerwonym dębem” umiejscowił w Gostyniu i rozgrywają się one na przestrzeni trzech dekad, począwszy od wypadków poprzedzających I wojnę światową, skończywszy na latach 30. XX wieku. Książki łączy postać głównego bohatera, a zatem prokuratora Karskiego, który przybywa do małego, prowincjonalnego miasteczka, by objąć stanowisko asystenta sądowego. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że wplątuje się tym samym w niebezpieczną grę.
Na pamiątkę spotkania w bibliotece miejskiej, Grzegorz Skorupski otrzymał od dyrektor Moniki Stańczak książkowy upominek – monografię „Dzieje Sierpca i ziemi sierpeckiej”. Uczestnicy wieczoru mogli zakupić książki Autora, a także zdobyć Jego autograf z dedykacją. Trylogia gostyńska dostępna jest także w naszym księgozbiorze. Zachęcamy do wypożyczania.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.