Start 21 marca 2018 r. (środa)  

 

bud_biblioteki.jpg
 

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Zofii Nałkowskiej
w Sierpcu
ul. Płocka 30


tel. 24 275-13-56; 24 275-28-53
e-mail:
mbp@sierpc.pl

 26.04.2018 r. - eliminacje miejskie konkursu recytatorskiego "Pięknie Być Człowiekiem"

konkurs_recytat._40_edycja_-_kopia1.jpgEliminacje miejskie

XL edycji konkursu recytatorskiego dla dzieci i młodzieży

 ”Pięknie Być Człowiekiem”

odbędą się 26 kwietnia 2018 roku

w  Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sierpcu ul. Płocka 30, II piętro (sala widowiskowa)

w godzinach:

klasy I-III szkoły podstawowe  – godz. 10.00

klasy IV-VII szkoły podstawowe  i  klasy II-III gimnazja – godz. 12.00

REGULAMIN I KARTA ZGŁOSZENIOWA

  Karty zgłoszeniowe należy dostarczyć do 19 kwietnia 2018 r. do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sierpcu (Oddział dla dzieci – parter lub Czytelnia dla dorosłych – I piętro).

Informacje na temat konkursu udzielamy także telefonicznie: 24 275 28 53 wew. 23 lub 24 275 28 53 wew. 25

 
NOWOŚCI KSIĄŻKOWE MARCA
marzec_coffee_may_rozmiar.jpg
      
 
O nowościach polecanych przez nas
  na długie zimowe wieczory czytaj
lit. piękna <TUTAJ>
lit. popularnonaukowa i faktu <TUTAJ>
lit. naukowa i informacyjna <TUTAJ>          
lit. dla dzieci młodzieży <TUTAJ>     
Regionalia <TUTAJ>   
Audiobooki <TUTAJ>
  
 
  
 
  
Czytaj całość
 
Z pismem i książką przez wieki - warsztaty edukacyjne w Czytelni

img_20180314_121812.jpgW Czytelni Biblioteki Miejskiej odbyły się warsztaty z historii pisma – od rysunków naściennych do powstania druku oraz książek – od najstarszych form po nowoczesne publikacje. Uczestniczyli w nich uczniowie I Prywatnej Szkoły Podstawowej w Sierpcu - klasy I-IV i V-VI.

Do zorganizowania zajęć zachęciła postać słynnego wynalazcy ruchomej czcionki – Jana Gutenberga. Omówieniu przebogatej historii pisma, jego nośników oraz samych książek towarzyszył pokaz slajdów.  Opowiadałyśmy o materiałach pisarskich, kamień, glina, papirus, pergamin, papier, tusze, rylce itp. Uczniowie wysłuchali też historii życia samego mistrza z Moguncji – Jana Gutenberga. Była mowa też o jego przełomowym wynalazku i największym dziele, które przetrwało do naszych czasów – słynnej 42-wierszowej Biblii Gutenberga.

 

Czytaj całość
 
Miauuu, czyli Koty w Bibliotece
img_0108.jpg17 lutego to Światowy Dzień Kota i okazja, aby kotom przyjrzeć się bliżej - nie tylko tym, które codziennie głaszczemy, ale i tym, o których możemy przeczytać. Kot Prot, Bonifacy i Filemon, Garfield, Kot w butach, Hipacy, Kot Papla  to bohaterowie spotkań z miłośnikami „kociej literatury”. Do Oddziału dla Dzieci przybyli uczniowie szkół podstawowych oraz sierpeckie przedszkolaki. W czasie zajęć poznaliśmy rodzinę kotów (dzikie koty), kocie nawyki, smakołyki, jak również wiele kocich przygód. Dużo radości sprawiła dzieciom zabawa w „polowanie kotka na myszy”. W teatrzyku Kamishibai dzieci mogły poznać przygody „Kotki Milusi” E. Molisani o A. Sanna. Z uwagą słuchały opowieści o „Hinkule na bezkociej wyspie” K.A. Stelmaszyk, o „Chorym Kotku” S. Jachowicza, historii „W królestwie kotów” L. J. Kerna oraz wierszy ze zbiorów F. Klimka pt. „Pieski, kotki, niespodzianki”.
Czytaj całość
 
Warsztaty plastyczne

img_0196.jpg

 

Arktyczna pogoda nie przeszkodziła  grupie artystów w dotarciu do biblioteki na lutowe spotkanie z panem Wojtkiem Witkowskim. W cieple i  miłej atmosferze dzieci rysowały swoje ulubione zwierzęta. Powstały piękne prace, które można obejrzeć na naszych zdjęciach.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 24 marca o godz.10.00

 

 

Czytaj całość
 
15.02.2018 r. - Z nurtem rzeki Skrwy  spotkanie z autorem monografii rzeki  Arkadiuszem Kozaneckim

img_9949.jpgWalory krajobrazowe rzeki Skrwy, zwłaszcza w jej prawej odnodze zna niemal każdy mieszkaniec ziemi sierpeckiej. Rzeka wyznacza granicę między historycznymi ziemiami: Mazowszem i ziemią dobrzyńską. Jej bieg pokrywa się również po części z aktualną granicą pomiędzy województwami: mazowieckim i kujawsko-pomorskim. Okazuje się, że Skrwa, jak wskazuje sama jej nazwa - skrywa wiele historii, miejsc i artefaktów o charakterze historyczno-przyrodniczym. Ich opisania podjął się mieszkaniec Płocka, Arkadiusz Kozanecki – pasjonat sportu, z wykształcenia nauczyciel wychowania fizycznego, z zamiłowania podróżnik, fotograf i historyk. W 2015 roku ukazała się jego pierwsza książka zatytułowana „Z nurtem rzeki Skrwy: historia-przyroda-zabytki kultury”, o której sam autor opowiedział, posiłkując się licznymi zdjęciami, podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sierpcu, w czwartkowe popołudnie 15 lutego. Powitania gościa i przybliżenia jego sylwetki obecnym na spotkaniu słuchaczom dokonała dyrektor biblioteki, Monika Stańczak.

Czytaj całość
 
O zawodzie bibliotekarza i pracy w bibliotece słów kilka

img_9904.jpgAby bliżej przyjrzeć się pracy bibliotekarza, poznać tajniki naszego zawodu, jego historię i współczesność, możliwości kształcenia, obowiązki, inicjatywy i ogólnie codzienną pracę, do sierpeckiej Biblioteki Miejskiej przyszli uczniowie Pierwszej Prywatnej Szkoły Podstawowej i Pierwszego Niepublicznego Gimnazjum w Sierpcu.

Spotkanie rozpoczęło się w Czytelni, gdzie starałyśmy się przybliżyć każdy aspekt naszej pracy – od udostępniania księgozbioru po szereg innych aktywności, jak przygotowywanie imprez kulturalno-oświatowych, konkursów, wystaw. Zapoznałyśmy też uczniów z uniwersalną klasyfikacją dziesiętną, według której sklasyfikowane są zbiory biblioteczne. Porozmawiałyśmy również z naszymi młodymi gośćmi o stereotypach związanych z zawodem bibliotekarza, o cechach, które powinien mieć pracownik biblioteki, o możliwościach kształcenia, a także o bibliotekarzach i miłośnikach książek, których spotkać można w literaturze i w filmach. Padło też kilka kawałów – sucharów o zdarzeniach z życia bibliotekarza i czytelnika.

Czytaj całość
 
27.01.2018 r. - rysowanie z Wojciechem Witkowskim

img_9882.jpgW ostatnią sobotę stycznia odbyło się kolejne, a pierwsze w Nowym Roku spotkanie z artystą Wojciechem Witkowskim. Do licznej grupy młodych adeptów sztuki dołączyła pani Barbara Gil – radna Rady Miasta Sierpc. W ciągu dwóch godzin spotkania dzieci pracowały nad pejzażami, a pan Wojtek udzielał cennych rad. Pani Barbara, której nasze przedsięwzięcie bardzo się podobało, obdarowała uczestników kalendarzami. Z tym miłym akcentem rozstaliśmy się na kolejny miesiąc.

Ponowne artystyczne spotkanie odbędzie się w ostatnią sobotę lutego tj. 24 lutego – o godz. 10.00

Serdecznie zapraszamy.

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 13 z 386
 
Menu witryny
Start
O Bibliotece
ABC Czytelnika
Wydarzenia
Publikacje
Regionalia (Sierpciana)
Nowości książkowe
Audiobooki - nowości
Zaproponuj książkę
Wykazy bibliograficzne
Książka mówiona
Czasopisma
Przydatne linki
"Z książką za pan brat"
Biblioteka w TV
Biblioteczny Klub Malucha
klub_maluchaa.jpg
Książka do domu
Facebook
 
 
 

Stary Katalog elektroniczny

 

Aktualności
Odbyło się...
Sondy
Czy nasza strona internetowa spełnia Twoje oczekiwania?
 

Czasopismo "Chidusz" dostępne jest dla naszych czytelników dzięki firmie PITax.pl Łatwe podatki


 

logotypy.jpg

admin